Iskolánkban, a Pécsi Testvérvárosok Terei Általános Iskolában 2011. óta folyik német nemzetiségi oktatás (nyelvoktató program keretében). Tanulóink heti 5 órában tanulják a német nyelvet, ill. plusz 1 órában német népismeret tárgyat.

Alsóbb évfolyamokban az a célunk, hogy játékos foglalkozásokkal kedvet csináljunk az idegen nyelv tanulásához. A gyerekek elsajátítják a helyes német kiejtés és helyesírás alapszabályait, mondókákkal, versekkel gazdagítják szókincsüket. Első két évfolyamon a „Bunte Welt” tankönyvcsaládot használjuk. Tanórákon lehetőségünk van nyelvű újságok olvasgatására (a Baranya Megyei Német Önkormányzat támogatásával tudjuk megrendelni ezeket).

3. évfolyamba kerülve a tanulók a megszerzett alapismereteiket bővítik. Felmenő rendszerben új, speciálisan magyar anyanyelvű gyerekek számára íródott tankönyv-sorozatot használunk, címe „Beste Freunde”. Ennek a könyvnek a segítségével tanulóink a 8. évfolyam végére B1 szintű nyelvtudásra (középszintű érettségi) tesznek szert.

2020-ban befejeződött iskolánk regisztrációja, így, azóta lehetőség van DSD I. nyelvvizsga letételére nyolcadikos diákjainknak. Ennek előnye, hogy a gyerekek helyben tehetik le nyelvvizsgájukat a tanító tanár és egy külsős vizsgaelnök előtt. Az írásbelit is helyben írhatják. Akinek sikerül a vizsga, B1 szintű nyelvtudásról kap bizonyítványt = középfok. Ezt a bizonyítványt Németországban is elfogadják/elismerik. A vizsga ingyenes. A felkészülést segítő anyagok, minta feladatsorok a következő linkeken elérhetők:

www.auslandschulwesen.de

www.pasch-net.de

www.mnamk.hu

6. és 8. évfolyamon tanulóink az Országos Célnyelvi Kompetenciamérésben vesznek részt, 7. évfolyamon pedig négy részből álló (hallás utáni szövegértés, olvasott szöveg értése, nyelvtani teszt és szóbeli vizsga) komplex iskolai nyelvi vizsgát tesznek. Ez jó felkészülési lehetőség a 8. évben a nyelvvizsgához. Ugyancsak a 7. évfolyamon van lehetősége a gyerekeknek egy ún. Pilotprüfung (= próbavizsga) teljesítésére, ez az igazi DSD I vizsga főpróbája.

A német népismeret tárgyat önálló tantárgyként taníthatjuk, heti 1 órában. Iskolánk Pedagógiai Programja értelmében minden évben különböző programokkal igyekszünk tanulóink idegen nyelvi / nemzetiségi nyelvi kompetenciáit fejleszteni.

Programjaink: Márton-napi városi ünnepségen veszünk részt, melyet hagyományteremtő szándékkal a Belvárosi Általános Iskola, a Koch Valéria Iskolaközpont, és a Pécsi Német Önkormányzat szervez és rendez iskolánkkal, a Pécsi Testvérvárosok Terei Általános Iskolával együtt. Ezen kívül anulóink megismerkednek a Luca napi, valamint Mikulás napi tradíciókkal. Csoportszintű karácsonyi műsort is szervezünk, valamint a húsvéti és pünkösdi hagyományokat is felelevenítjük. Évről évre pályázunk, hogy diákjaink részt vehessenek egy 5 napos német nemzetiségi táborban (Mecseknádasdon). A Baranyai Német Önkormányzatok Szövetsége pályázatainak köszönhetően minden tanévben eljutunk Geresdlakra, ill. Mecseknádasdra, egynapos kirándulásra. Évente megemlékezünk a Német Népviselet napjáról (Trachttag).

Az a célunk, hogy tanulóink találkozzanak a legfontosabb hagyományokkal, az életmóddal és a nemzetiség kultúrájával, megismerjék a német nemzetiségi kisebbség mindennapjait. Élményekre építve szerezzenek ismereteket a nemzetiség történeleméről, néprajzáról, nyelvéről.